preskoči na sadržaj

Tehnička škola Kutina

Login
POPIS UDŽBENIKA

Popis udžbenika za školsku godinu 2023./2024. nalazi se u prilogu.

 

Priloženi dokumenti:
UdzbeniciTSK2023-2024.pdf

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Kutina sada

 

Petrovo u Kutini - projekt "Instructions for living a life"

EKO-ŠKOLA: DIJAMANTNI STATUS

DAN PLANETA ZEMLJE

SVJETSKI DAN VODA 2021.

- VREDNOVANJE VODA 

ZELENA ŠKOLA

pogledajte izložbu i riješite kviz

ZELENA KEMIJA

27.06. Podignuta Zelena zastava

22.05. Međunarodni dan biološke raznolikosti

    

  Predavanje

"Očuvanje staništa sliva rijeke Save kroz međunarodno upravljanje invazivnim vrstama"

 

                               

3D tvornica budućnosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Učenički kutak

Nove vijesti EKO škole!


Nove vijesti školske knjižnice

Radno vrijeme: ponedjeljak - petak  7.00-14.00

E-KNJIŽNICA TŠK

https://sites.google.com/view/e-knjiznica/home

Učimo o:

 

 

 

 

Događanja
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
BALON STELLAR – STRATOSFERA
Autor: Marko Marinšek, Željko Turkalj, 28. 2. 2014.

Naša škola priključila se 15. studenoga 2013. međunarodnom natječaju neprofitne udruge TIM STELLAR. Naziv natječaja je BALON STELLAR – STRATOSFERA.

Naša škola je prijavila dva šesteročlana tima. Prvi tim je Space Jet koji se bavi mjerenjem viskoznosti JET A1 Kerozina. Voditelj projekta je Silvio Savi. Drugi tim Gravity vrši eksperiment u kojem mjeri promjenu temperature vrelišta vode na visi od 30 km. Voditelj projekta je Marko Marinšek.

Više o prijektu na OPŠIRNIJE.


Naša škola priključila se 15. studenoga 2013. međunarodnom natječaju neprofitne udruge TIM STELLAR. Naziv natječaja je BALON STELLAR – STRATOSFERA.

Ciljevi natječaja su razviti znanstveno razmišljanje među mladima i ponuditi im rad u znanosti kao način života. Sam natječaj je organiziran na način da srednje škole predlažu, te zatim izrađuju odgovarajući znanstveni eksperiment. Eksperimenti su zamišljeni na način da se provode na visini 30km, do koje se dolazi pomoću meteorološkog balona. Let balona osigurava Tim Stellar, a na školama je da osmisle i izrade odgovarajući eksperiment.

Provedba eksperimenata u ovom natječaju je veoma zahtjevna jar je ukupna masa sve potrebne opreme ograničena na 150 grama. Dotična težina je izuzetno mala jer u njoj treba biti sadržano sve potrebno za eksperiment. Odnosno, ako se radi o (npr.) nekakvom mjerenju, tada sva oprema za mjerenje, obradu i pohranu podataka, a i baterija, treba biti unutar granica 150 g.

Naša škola je prijavila dva šesteročlana tima. Prvi tim je Space Jet koji se bavi mjerenjem viskoznosti JET A1 Kerozina. Voditelj projekta je Silvio Savi. Drugi tim Gravity vrši eksperiment u kojem mjeri promjenu temperature vrelišta vode na visi od 30 km. Voditelj projekta je Marko Marinšek.       

 

       

 

 

Eksperiment kojim mjerimo vrelište vode na visini 30 km se sastoji od temperaturno izoliranog spremnika s pripadajućim grijačima i mjernim sustavom, te pripadajućeg elektroničkog dijela.

Radi vrlo niskog tlaka na visini 30 km temperatura vrelišta vode se značajno smanjuje. Tako da je zanimljivo pratiti promjenu vrelišta s visinom. Prilikom izrade opreme za eksperiment naišli smo na mnogo problema povezanih s ograničenjem težine. Problem težine se očituje prvenstveno kod zagrijavanja vode, za što nam je potrebna velika količina energije koju nemamo.

 

Raznim tehnološkim dosjetkama uspjeli smo smanjiti potrebnu enegiju za zagrijavanje, a time i potrebnu energiju baterije. Na slici se vidi idejni prikaz spremnika za vodu. Radi činjenice da sam natječaj i dalje traje, ne možemo ulaziti u detalje samog sustava, a isti će biti objavljeni na stranicma škole nakon završetka natječaja. 

 

Sam natječaj Tima Stellar je koncipiran na način da osim samog eksperimenta tim organizira i nekoliko radionica na kojima su učenici usmjeravani na koji način da razmišljaju prilikom provedbe projekata. Naziv prve radionice je bio „Umijeće pitanja“ tijekom koje su učesnici bili motivirani na razmišljanje i kreativnost uz naglasak da je svako od njih odgovoran za odgovore i ciljeve koje postavlja pred sebe.

Tim Stelar priprema i novu radionicu koja će se dogoditi u ožujku.

Od zanimljivosti vezanih uz sam projekt bilo bi zanimljivo reći i nekoliko stvari o samom Timu Stellar, Google Xpriz-u i voditelju radionice Bojanu Markičeviću.

 

Team Stellar je jedan od timova koji sudjeluje u natječaju Google Lunar XPrize. Team Stellar okuplja stručnjake širom svijeta, od kojih pojedinci imaju impresivno iskustvo u svemirskoj industriji. Team Stellar je registriran u Americi, a podružnice se nalaze u Sjedinjenim Državama, Australiji, Aziji i u Europi. Desetak članova tima je iz Hrvatske.

Svrha Team Stellara nije isključivo "utrka" za Mjesecom, već ideja za proširivanjem postojećeg znanja, nadahnuće novih tehnoloških ideja u svrhu unapređenja znanosti i znanstvenih tehnologija.

Putem registrirane neprofitne udruge "Tim Stellar", planiramo i provodimo projekte, predavanja i radionice primjerene djeci svih uzrasta kako bi potaknuli interes, omogućili proširivanje znanja i želju za dodatnim obrazovanjem. Svrha obrazovanih projekata Tim Stellara prvenstveno je popularizacija znanosti među mladima i nadarenom djecom u Republici Hrvatskoj.

 

Google Lunar XPrize je, do sada, najveće međunarodno natjecanje svih vremena. Namjera istog je da se učini nešto što čovječanstvo nije učinilo od 70-ih godina prošlog stoljeća, a to je uspješno slijetanje na površinu Mjeseca. U natječaju trenutačno sudjeluju 22 tima, među kojima je i Team Stellar.

Natjecanje je osmišljeno, organizirano i financirano od strane XPrize Foundation u strateškom partnerstvu sa Google-om. Natjecanjem se želi potaknuti novi val istraživanja Svemira, prvenstveno Mjeseca. Cilj natječaja je poslati robotsko vozilo na Mjesec, koje treba prijeći udaljenost od najmanje 500 m, te na Zemlju poslati video i audio zapise visoke rezolucije.

Glavnu nagradu od 30 mil. USD osvojiti će tim koji će prvi u potpunosti izvršiti misiju.

 

Bojan Markičević je završio fiziku-geofiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2003. intenzivno se bavi znanstvenom komunikacijom, popularizacijom znanosti i promoviranjem interdisciplinarnosti. Organizator i sudionik je mnogih znanstveno edukativnih projekata u Hrvatskoj i inozemstvu.

Bojan vrlo često u svojim poučavanjima koristi tehnike iz umjetnosti i kazališta, te je zagovornik nisko budžetnog podučavanja.

Koristeći znanost i znanstvenu komunikaciju, Bojan uvelike pokušava doprinijeti socijalnom i društvenom uključenju ugroženih skupina društva.

 



Izvor: Marinšek Marko


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju