EnduroSat -Education Communication System
Autor: Ivan Josipović, 15. 3. 2019.

Tehnička škola Kutina je izabrana kao korisnik besplatnih komunikacijskih modula (Free Space Demo Module) u edukacijske svrhe kroz InnoSpaceComm projekt kojeg zastupa tvrtka za svemirske tehnologije EnduroSat iz Sofije/Bugarska. Komunikacijski sustav pruža priliku za stjecanje praktičnih iskustava sa satelitskim komunikacijskim sustavom. Sustav se sastoji od dva identična UHF primopredajnika i jednog simulatora slobodnog prostiranja (FSPS) koji simulira promjene radio signala dok prolazi prostor između Zemlje i ciljanog satelita. Sustavom se upravlja putem programa (GUI) na Windows platformi.

Zahvaljujemo se tvrtki EnduroSat na doniranim komunikacijskim modulima koje ćemo koristiti u edukaciji naših učenika i praktičnim radionicama sekcije pod nazivom : Svemirske tehnologije.

Tehnička škola Kutina was granted the use of free communication modules (Free Space Demo Module) for educatione purposes as part of the InnoSpaceComm project represented by EnduroSat, a space technology company from Sofia/Bulgaria. The communication system offers the opportunity to gain practical experience with the satellite communication system. The system consists of two identical UHF transceivers and one free space propagation simulator (FSPS) that simulates how radio signals change when traveling between the Earth and the sattelite.  The system is operated by the programme (GUI) in Windows platform.

We would like to thank the EnduroSat company for donating the communication modules which we are going to use to educate our students and to hold practical Space technology workshops.

Ivan Josipović, struč.spec.ing.el.