Projekt DEMOKRATSKO PROCJEPLJENJE

Projekt “Demokratsko procijepljenje – Debatni klubovi i deliberativna demokracija kao model razvoja demokratskih kompetencija i participativnog donošenja odluka“.

Projekt provodi Hrvatsko debatno društvo u partnerstvu s Udrugom gradova RH, Udrugom hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja i Fondacijom Fundatum. Projekt je sufinanciran u sklopu financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.

U sklopu projekta se razvijaju novi te proširuju postojeći  debatni klubovi kao uspješan model građanskog odgoja i obrazovanja kroz koje mladi   razvijaju  vještine argumentacije, kritičkog razmišljanja, izražavanja, timskog rada te ih se senzibilizira na različitosti, važnost ljudskih prava i osnažuje za informirano djelovanje. Mladi uključeni u projekt  svoje vještine primjenjuju tijekom deliberacijskih aktivnosti kroz koje se upoznaju s informiranom političkom participacijom i dobivaju  priliku da identificiraju probleme u svojim zajednicama te u suradnji s lokalnom samoupravom kreiraju informirana i kvalitetna rješenja.

Kroz projekt se proširuje doseg debatnih klubova, stvara  mreža nastavnika i volontera osposobljenih za provedbu programa, što predstavlja korak naprijed u okviru neriješenog i nezadovoljavajućeg statusa građanskog odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj.

Voditelji aktivnosti u Kutini su nastavnica etike, politike i gospodarstva Srednje škole Tina Ujevića, školska knjižničarka Tehničke škole Kutina, nastavnik etike i politike i gospodarstva Tehničke škole Kutina i članica Udruge Foto video klub Kutina.

U Tehničkoj školi Kutina članice HDD održale su zajednički trening  za učenike Srednje škole Tina Ujevića i Tehničke škole Kutina.

Teme uvodnog treninga bile su: Društvene mreže-štetne ili korisne?                                                              Obavezno glasovanje-da ili ne?

Nakon ugodnog druženja i učenja učenici kutinskih srednjih škola nastavljaju se demokratski procjepljivati.

USUDI SE MISLITI !