MEĐUNARODNI ŽENSKI KEMIJSKI DORUČAK 2024.

Dana, 27.02.2024. Tehnička škola Kutina po 5. je put sudjelovala u Međunarodnom ženskom kemijskom doručku (GWB) . To je jedinstven događaj koji organizira IUPAC (Međunarodna unija za čistu i primijenjenu kemiju) s ciljem potpore žena i uklanjanja rodnog jaza u znanosti. U zadnjih 5 godina održano je više od 1500 GWB događaja u 100 zemalja diljem svijeta, a naša škola s ponosom je po peti put dio tog međunarodnog događanja.

Više na OPŠIRNIJE!

U ovom događaju sudjeluju učenici naše škole smjera Farmaceutski tehničar. Svake godine u vrlo opuštenoj i zanimljivoj atmosferi u školskoj knjižnici kroz predavanje nešto naučimo, a kroz radionicu naučeno i primijenimo te na kraju sve završimo doručkom i druženjem. To sve podijelimo s međunarodnom zajednicom. Ove godine gost predavač bio je profesor dr.sc Bojan Matijević, prof. struč. stud. s Odjela prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu. On nas je kroz predavanje „Probiotici i zdravlje ljudi“ upoznao s znanstvenim postignućima u području probiotika, prebiotika, parabiotika i postbiotika te njihovog povoljnog učinka na ljudsko zdravlje.

Profesor dr.sc. Bojan Matijević u našem laboratoriju

Na praktičnom dijelu druženja kroz mikroskop smo proučavali različite vrste probiotika koje su narasle na Petrijevoj zdjelici. Također, profesor nam je predstavio ustanovu iz koje dolazi. Događanje su u školskoj knjižnici organizirali nastavnica Tatjana Zakarić i školska knjižničarka.

Izložba posvećena Gabrijeli Kobrehel,
moslavčanki, jednoj od kreatorica antibiotika Sumameda.

Gordana R.Degoricija.

Martina Galović 3.D