« Svibanj 2024 »

Učimo o:

Posjet Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“ i Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Dana, 7. ožujka 2023., učenici, smjera farmaceutski tehničar i strojarski računalni tehničar posjetili su Tehnički muzej „Nikola Tesla“ i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu.

Prvo su posjetili muzej gdje ih je dočekao vodič koji im je pokazao neke od izuma Nikole Tesle. Učenici su  sudjelovali u pokusima. Nakon toga slijedio je obilazak rudnika gdje su mogli vidjeti kako su se rudnici mijenjali kroz godine. Povodom Mjeseca hrvatskoga jezika na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje odslušali su predavanja dr. sc. Marijane Horvata i dr. sc. Milice Mihaljević o povijesti hrvatskoga jezika i o suvremenom hrvatskom jeziku. Imali su priliku usporediti rječnik Jakova Mikalje s novijim tiskanim rječnikom kao i pretisak Judite Marka Marulića. Na kraju planiranih aktivnosti imali su slobodno vrijeme koji su mogli iskoristiti za obilazak grada, šetnju Trgom bana Josipa Jelačića te provođenje i druženje sa svojim vršnjacima.

U Zagreb i iz Zagreba putovali su vlakom, a po Zagrebu su se vozili tramvajem što je za neke predstavljalo novo životno iskustvo. U Kutinu su se vratili u popodnevnim satima.

Dora Klarić i Lucija Oštrić, 2 D