« Svibanj 2024 »

In memoriam Dubravka Ugrešić

DUBRAVKA  UGREŠIĆ

Dubravka-Ugresic-foto-Shevuan-Williams

Kutina, 27.3.1949. - Amsterdam, 17.3.2023.

U Amsterdamu je 17.3.2023. umrla hrvatska književnica, rođena Kutinčanka, Dubravka Ugrešić.

Nakon raspada Jugoslavije, prema vlastitoj odluci, postaje izgnanik i luta Europom i SAD-om dok 1997 kao trajniji dom ne odabire Amsterdam. Te godine dobiva nizozemsku nagradu Versetsprijs, nagradu koja se dodjeljivala od 1949-1997. u znak sjećanja na grupu nizozemskih umjetnika, članova pokreta otpora, od kojih je većina nastradala u koncentracijskim logorima. Jedna od velikih akcija te grupe bila je spaljivanje popisa stanovništva kako bi tako spasili svoje sugrađane židovskog porijekla. Prema vlastitim riječima smatra da u takvom društvu može živjeti i Amsterdam joj postaje novi dom. U istom tom gradu postoji i Muzej otpora, Verzetsmuseum, u kojemu posjetitelje dočekuje pitanje na nekoliko jezika: „Nacistička Njemačka okupirala je Nizozemsku. Što ćete vi učiniti?“ i tri mogućnosti, tri odgovora, tri tipke na koje posjetioci mogu pritisnuti: Prilagoditi se, Surađivati, Pružiti otpor. Ta imenica - otpor iz posljednje mogućnosti sastavni je dio njenog života i rada. Pisanjem i javnim govorom, bez ikakvog uporišta u strukturama moći, oslanjajući se samo na svoje znanje i talent pruža otpor patrijarhatu i nacionalizmu, neznanju, osrednjosti i sitnim osobnim interesima. I u posljednja tri desetljeća postaje jedna od najboljih i najosebujnijih europskih književnica, autorica vrhunske postmodernističke, višeslojne, zaigrane, gorke i bespoštedne književnosti, prozne i esejističke. Tome svjedoče brojni prijevodi ( prevedena je na 30- tak jezika) i bezbrojne nagrade ( Prva je žena, dobitnica Ninove nagrade za roman godine 1988, nagrade "Meša Selimović", njemačke nagrade za esejistiku "Heinrich Mann", Austrijske državne nagrada za europsku književnost 1998.; finalistica je Međunarodne nagrade Man Booker 2009.; Nagrade za esejistiku Jean Améry, 2012.; Karaoke Culture finalist je nagrade Nagrada National Book Critics Circle za kritiku 2011. Dobitnica je Međunarodne nagrade za književnost Neustadt 2016. (američke inačice Nobelove nagrade za književnost) te je tri puta bila u najužem izboru za Nobelovu nagradu za književnost.

Predavala je na brojnim američkim i europskim sveučilištima, uključujući Harvard, UCLA, Columbia i Slobodno sveučilište u Berlinu.

Bibliografija Dubravke Ugrešić :

Proza:  Lisica 2018.,Baba Jaga je snijela jaje 2008., Ministarstvo boli 2004., Muzej bezuvjetne predaje 2001.-2002., Forsiranje romana-reke 1988., Život je bajka 1983., Štefiva Cvek u raljama života 1981., Poza za prozu 1978.

Eseji: Crvena škola 2021., Brnjica za vještice 2021., Tu nema ničega!2020., Doba kože  2019., Karaoke kultura 2016., Europa u sepiji 2014., Napad na minibar 2010., Nikog nema doma 2005., Zabranjeno čitanje 2001., Kultura laži 1996., Američki fikcionar 1993.

Stručna literatura:  Nova ruska proza 1980., Pljuska u ruci – Antologija alternativne ruske proze 1989.

Dječja književnost:  Novogodišnje prase 2020., Kućni duhovi 1988.,  Filip i Srećica 1976., Mali plamen 1971.

Hrvatske književnice  o Dubravki Ugrešić:

"Bila je velika povlastica, pa i radost dijeliti komadić vremena s Dubravkom Ugrešić. Ostale su njene knjige, veliki klasici još za njenog života, a vječno mlade i suvremene, iz kojih još imamo puno za naučiti i o umijeću pisanja i o spisateljskom dostojanstvu."            Olja Savičević Ivančević

"Lekcije iz nedavne prošlosti se u hrvatskim školama, nažalost, neće učiti iz njezinih knjiga, ali su one tu kao čvrst dokaz da s u teškim vremenima homogenog mišljenja moglo misliti i djelovati drugačije po cijenu građanske udobnosti i sigurnog pripadanja. Iza Ugrešić ostaje veliko književno i kritičko nasljeđe, ali i velika praznina što nećemo imati prilike čitati njezina briljantna promišljanja o svemu što se događa u Europi danas.'             Maša Kolanović

"Dubravka Ugrešić čitateljima je ostavila izuzetna književna djela, a ovom društvu lekciju o integritetu i nepotkupljivosti intelektualke."   Ivana Bodrožić

(izjave književnica preuzete s tportala.hr, https://www.tportal.hr/kultura/clanak/in-memoriam-dubravka-ugresic- foto-20230317, 21.3.2022.)