« Svibanj 2024 »

Učimo o:

STRUČNI IZLET U ČEŠKU I BEČ IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
Autor: Željko Turkalj, Matea Paripović, 6. 5. 2024.

Putovanje u Češku bilo je nezaboravno iskustvo ispunjeno bogatom kulturnom baštinom, prekrasnom arhitekturom i uzbudljivim avanturama.
Prvoga dana našeg putovanja stigli smo u Prag i smjestili se u udoban hotel u samom centru grada. Iako nas je tokom dana pratila kiša to nas nije obeshrabrilo da istražimo čarobne ulice Praga....(Više na OPŠIRNIJE)

Naša prva postaja bila je na Karlovom mostu, legendarnom simbolu grada, ukrašenom brojnim statuama svetaca i junaka. Slijedeći lokalno vjerovanje, protrljali smo nekoliko statua za sreću, a istovremeno smo uživali u prekrasnom pogledu na rijeku Vltavu. Sljedećeg dana posjetili smo tvornicu Škoda, jednog od najpoznatijih čeških brendova. Imali smo priliku vidjeti proces proizvodnje automobila i saznati više o povijesti i tehnologiji koja stoji iza ove marke.
Treći dan, unatoč nepovoljnom vremenu, krenuli smo u daljnje istraživanje. Posjetili smo Kraljevsku palaču, impozantnu građevinu koja dominira gradskim horizontom te katedralu sv. Vida i Astronomski sat u Starom gradu. Uživali smo u očaravajućoj arhitekturi i bogatoj povijesti koja okružuju ove znamenitosti.
Posljednji dan, prije povratka kući, stali smo u predivnoj Austriji i glavnom gradu Beču. Sunčano vrijeme omogućilo nam je istraživanje prekrasne bečke katedrale, trgova Marije Terezije i ostalih znamenitosti. Grad nas je oduševio svojom ljepotom i šarmom.
Nakon nekoliko dana ispunjenih nezaboravnim doživljajima, puni dojmova, zaputili smo se kući. Sa sobom smo ponijeli prekrasne uspomene i želju da se jednog dana opet vratimo u ove čarobne gradove.
Tekst napisala Martina Božiček, 3D, smjer farmaceutski tehničar