5. Globalni ženski kemijsi doručak

Na našem 5. Globalnom ženskom kemijskom doručku - Pro Bios  ugostit ćemo znanstvenika s  područja prehrambene tehnologije, odat ćemo počast preminuloj  hrvatskoj znanstvenici, kemičarki koja potiče iz  naše Moslavine, a jedna je od sukreatorica antibiotika Summamed. Na radionicama ćemo pod mikroskopom analizirati probiotske bakterije te razvijati i umjetničke vještine  dizajniranjem ambalaže za probiotske proizvode.

Događaj ćemo,  putem Zooma podijeliti s učenicima iz Karlovca i Daruvara.

PREDAVANJE:

Probiotici i ljudsko zdravlje

Probiotici se mogu naći u nizu različitih proizvoda, a neki proizvodi sadrže i prebiotike. Danas je znanost ovo područje nadogradila i uvela postbiotike i parabiotike.

Probiotici su žive bakterije i drugi mikroorganizmi koji povoljno djeluju na ljudsko zdravlje. Postbiotici su, pak, molekule koje nastaju kao rezultat metabolizma probiotika, a paraprobiotici su mrtve mikrobne stanice, mikrobne frakcije ili stanični lizati.

Smatra se da metaboliti i/ili dijelovi probiotičke stanice mogu imati protuupalno, imunomodulatorno, antihipertenzivno, hipokolesterolemično, antiproliferativno i antioksidativno djelovanje. Cilj predavanja je dati sažet prikaz znanstvenih dostignuća u području probiotika, prebiotika, parabiotika i postbiotika te njihovog blagotvornog djelovanja na zdravlje.

RADIONICA 1:

Tijekom radionice sudionici će moći pod  mikroskopom vidjeti i analizirati različite vrste probiotskih bakterija.

RADIONICA 2:

Dizajniranje  ambalaže za probiotske proizvode.